Araç Muayene Ücretleri

Her yılın Aralık ayında T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yeni yıl için araç muayene ücretleri güncellenerek vatandaşların bilgisine sunulur. Bu düzenleme ile ilgili olarak 2017 yılı fiyatlarını sizler için aşağıda belirteceğiz.

2017 Yılı Araç Muayene Ücretleri Tablosu

Kamyon-otobüs-tanker 267.86 tl Büyük motorlu araçlar
Otomobil- Arazi Taşıtı- Römork-Minibüs-Kamyonet 198.24 tl Motordan güç alan arazi taşıtları
Yarı Römork-Özel Amaçlı Taşıt 198.24 tl Bir kısmı motorlu araçtan destek alan araç tipi
Motosiklet-Traktör(römorklu-römorksuz) 101.48 Tl iki tekerlekli motorlu taşıt ve arazilerde kullanılan taşıt türü
Motorlu Bisiklet  101.48 TL içten patlamalı motorla donatılmış motorlu bisiklet
Gecikme Bedeli Her Gün İçin  %5  Muayene tarihinin geçtiği her gün için uygulanan gecikme bedeli

Yukarıdaki belirlenmiş kategori dışında kalan araçların fiyatlarının belirlenmesi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 35.maddesi gereği ile gecikme yaşanılan her araçtan gecikilen her ay için %5 oranında fazla bedeli (faiz) temin edilir.

Ücret ödemeleri nakit olarak tahsil edilirken fiyatlara KDV dahil olmaktadır. Rapor sonucu ağır kusurlu veya emniyetsiz olarak belirtilen araçların muayeneleri yapılmaz.

Muayenesi onaylamayan araçların bir ay içinde tekrar muayene istasyonlarında ücretsiz kontrollerini yaptırabilirler. 1 aylık süreyi geçmiş araçlardan tekrar muayene ücreti temin edilir.

Telefonla randevu almak için 7/24 arayabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene randevu almak için, araç muayene randevu alma ve danışmanlık servisi sitesi Tüvtürk A.Ş ile işbirliği veya ortaklığı olmayan telefonla veya rezervasyon formu üzerinden araç sahiplerine hizmet veren özel bir platformdur.