Araç Muayene İstasyonu Nedir ?

Muayene istasyonları araçların niteliklerini kontrol eden, bu konuda tecrübeli ve başarılı elemanları bulunan, araçların teknik kontrolünün yapıldığı yerlerdir.

Hangi araçlar ne sıklıkla muayene edilmelidir ?

  • Hususi (binek) otomobiller ve her türlü römorkları:  bu otomobillerin ve römorklarının ilk üç yaşı ve sonrasında iki yılda bir muayeneye götürülmesi gerekmektedir. Ticari olmayan hususi otomobiller 0 km ise muayenesi 3 yıl sonra yapılır. Üç yıl geçtikten sonra da iki yılda bir muayeneleri yapılmaktadır.
  • Resmi otomobiller ve her türlü römorkları: İlk üç yaş ve sonrasında yine binek otomobiller ve her türlü römorklarda olduğu gibi iki yılda bir yapılmaktadır
  • Kamyon kamyonet minibüs otobüs vb ticari taşıtlar: Burada da ilk bir yaş sonrasında yıl da bir muayene yapılmaktadır.( Taksilerde bu duruma dâhildirler)
  • Son olarak da kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs ve çekici türündeki ticari araçların muayenesi her yıl yapılmalıdır 0 km olsalar dahi bu durum böyledir.

Türkiye’nin 81 ilinde bulunan araç muayene istasyonları hem araçların düzenli kontrollerini yapmakta hem de daha güvenilir trafik olanakları sunmaktadır.

Telefonla randevu almak için 7/24 arayabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene randevu almak için, araç muayene randevu alma ve danışmanlık servisi sitesi Tüvtürk A.Ş ile işbirliği veya ortaklığı olmayan telefonla veya rezervasyon formu üzerinden araç sahiplerine hizmet veren özel bir platformdur.